Czy usunięcie ósemki boli. Na czym polega zabieg usunięcia ósemek. Jakie są możliwe powikłania po zabiegu usunięcia ósemki. Czy muszę jakoś specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Jakie zalecenia dostanę od lekarza po przeprowadzeniu zabiegu. Czy usuwanie ósemek jest bezpieczne.

Usuwanie Ósemek

Czy usunięcie ósemki boli?

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (zastrzyk ze środkiem znieczulającym w dziąsło). Znieczulenie jest skuteczne to znaczy, że pacjent NIE ODCZUWA OSTREGO, ŻYWEGO BÓLU podczas zabiegu. Jednakże nie oznacza to zupełnego braku odczuwania żadnych wrażeń. Pacjent podczas zabiegu czuje – i jest to całkowicie normalne:

 • Dotyk,
 • Bardzo silny ucisk na kość szczęki,
 • Uczucie rozpierania, ciągnięcia,
 • Drgania wiertła (podobne do robienia plomby w znieczuleniu),
 • Pacjent słyszy, że ząb łamie się, kruszy
Czy muszę jakoś specjalnie przygotowywać się do zabiegu?

Każdy pacjent przygotowujący się do usuwania ósemek MUSI mieć wykonane zdjęcie rtg – PANTOMOGRAM. Jest to specjalne prześwietlenie rentgenowskie pokazujące obie szczęki jednocześnie (w tym położenie w kości wszystkich ósemek). NZOZ Extradent dysponuje bardzo nowoczesnym, dokładnym i bezpiecznym sprzętem rentgenowskim i dlatego zalecamy naszym pacjentom wykonanie zdjęcia PANTOMOGRAM na miejscu. Jest możliwe wykonanie zdjęcia w innej placówce POD WARUNKIEM ŻE BĘDZIE ONO CZYTELNE.

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów NZOZ Extradent prosi P.T Pacjentów o szczepienie się przed usuwaniem ósemek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (czyli przeciw tzw żółtaczce wszczepiennej). O dokładniejsze informacje w tej sprawie sugerujemy zwrócić się do własnego lekarza rodzinnego. W skrócie: szczepienie to składa się z 3 dawek podawanych według schematu 0-1-6. Oznacza to że dawki są podawane w chwili zero potem po jednym miesiącu i w końcu po sześciu miesiącach. Po przyjęciu dwóch pierwszych dawek pacjent jest na tyle odporny że można operować. Przychodząc do przychodni na sam zabieg prosimy mieć ze sobą pisemne potwierdzenie przebycia szczepienia. Jeżeli pacjent był uprzednio szczepiony (do 10 lat wstecz) prosimy o wykonanie badania poziomu przeciwciał we krwi i przyniesienie ze sobą wyniku badania.

Poza tym, u zdrowego ogólnie pacjenta (nie przyjmującego na stałe żadnych leków) nie ma konieczności przeprowadzania jakiś szczególnych przygotowań. P.T Pacjentki proszone są jedynie o zapisywanie się na zabiegi w korelacji z cyklem miesiączkowym (nie można operować dwa dni przed miesiączką i w pierwszych dwóch dniach miesiączki).

Każdy pacjent z chorobami przewlekłymi jest oceniany i kwalifikowany indywidualnie mając pod uwagę stan ogólny, przyjmowane leki, specjalne zalecenia własnego lekarza prowadzącego. Czasami może być konieczne wykonanie dodatkowych badań krwi. W sposób szczególny dotyczy to pacjentów przyjmujących leki rozrzedzające krew.

O ile nie ma szczególnych, wyjątkowych wskazań klinicznych staramy się nie przeprowadzać zabiegów dłutowania ósemek w czasie ciąży.

Na czym polega zabieg usunięcia ósemek?

Jeżeli ząb ósmy jest widoczny całkowicie w jamie ustnej to zabieg może ograniczyć się do podważenia i wyciągnięcia zęba z kości szczęki lub żuchwy. Zabieg w taki przypadku trwać może nawet około 10 -15 minut.

Jeżeli ząb jest częściowo widoczny lub NIEWIDOCZNY w jakie ustnej należy przeprowadzić zabieg zwany dłutowaniem. Średni czas trwania zabiegu to 30-40 minut (w razie trudnego położenia zęba nawet do 90 minut)

Zabieg zaczyna się od znieczulenia miejscowego. Zazwyczaj oznacza to DWUKROTNE ukłucie cienką igłą. Przy usuwaniu dolnych zębów należy odczekać 5-10 minut aby znieczulenie zaczęło dobrze działać. Przy górnych ósemkach prawie natychmiast po zastrzyku można zaczynać zabieg. Lekarz nacina dziąsło w okolicy ostatniego tylnego zęba trzonowego. Odkrywa kość leżącą pod dziąsłem i za pomocą wiertarki usuwa cześć kości leżącą ponad schowaną w kości ósemką.

Ósemka następnie może być podzielona wiertłem na dwie, trzy części i usunięta w kawałkach. Zabieg kończy założenie na siedem dni szwów.

Co się dzieje po zabiegu? Na co muszę się przygotować?

Dłutowanie zazwyczaj oznacza spory uraz operacyjny dla tkanek miękkich (skóry, mięśni, dziąseł, kości) okolicy twarzy. Najbardziej dokuczliwe dla pacjenta jest to że pojawia się obrzęk tkanek (spuchnięcie policzka). Czasami jest on duży i powoduje znaczącą asymetrie twarzy. Oprócz tego pacjent może doświadczyć: ograniczenia ruchomości szczęk (trudne zamykanie i otwieranie), podkrwawiania z rany, bólu gardła przy połykaniu (po stronie operowanej), trudności w wyraźnym mówieniu. Problemy te trwają zwykle 2-3 dni. Ale czasami wycofują się wolniej i trwają nawet do zdjęcia szwów w siódmym dniu od zabiegu.

Ból samoistny rany po zabiegu z reguły nie jest największym problemem. Można go skutecznie kontrolować za pomocą zalecanych pacjentom silnych leków przeciwbólowych.

Jakie lekarz da mi zalecenia po zabiegu? Zalecenia dla pacjentów po usuwaniu ósemek są następujące:
 • Zaciskać w jakie ustnej tampony przez 30 min
 • Nie jeść i nie pić przez 2 godziny
 • Potem jeść nie twarde i nie gorące pokarmy przez 24 godziny po zabiegu
 • Okładać lodem (lub innym zimnym okładem) okolice policzka po stronie operowanej do 12 godzin po zabiegu
 • Zacząć przyjmować zalecone leki: najczęściej antybiotyk i leki przeciwbólowe
 • NIE PŁUKAĆ NICZYM MOCNO, INTENSYWNIE jamy ustnej przez 3 dni. Prosimy „nie bulgotać” ani sodą ani wodą ani rumiankiem czy szałwią. Zbyt silne płukanie jamy ustnej może doprowadzić do znacznego utrudnienia i wydłużenia okresu gojenia się rany. (może dojść do rozejścia się rany) Wolno płukać jamę ustną po myciu zębów w sposób opisany poniżej.
 • Bardzo ważna jest IDEALNA higiena jamy ustnej przez cały tydzień po zabiegu. Prosimy pamiętać że tylko CZYSTA RANA dobrze się goi. Myjemy zęby normalnie szczotką (najlepiej miękką) i pastą. Unikamy silnego nacisku szczotką na tkanki w okolicy rany ale staramy się delikatnie oczyszczać także SAMĄ RANĘ. Płuczemy jamę ustną wodą lub płukanką delikatnie, powoli, bez dużego ciśnienia w jamie ustnej- najlepiej ruszając całą głową na boki,
 • Zgłosić się na kontrolę 7-10 dnia po zabiegu lub w razie znacznego pogarszania się samopoczucia pacjenta po zabiegu

Usuwanie Ósemek cz. 2

Czy usuwanie ósemek jest bezpieczne? Jakie są możliwe powikłania?

Tak, usuwanie ósemek jest to dla lekarzy NZOZ Extradent całkowicie rutynowym i bardzo często przeprowadzanym zabiegiem. Jednakże podczas i po dłutowaniu, jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej mogą zdarzyć się problemy i powikłania. I tak w naszej praktyce spotykamy:
 • Krwawienie podczas zabiegu. Lekarz opanowuje je przez ucisk okolicy rany lub założenie szwów bezpośrednio na miejsce krwawiące (podszycie)- spotykane umiarkowanie często,
 • Ukruszenie się korony siódemki- możliwe przy występowaniu próchnicy w siódemce lub istnieniu bardzo dużych wypełnień w koronie siódemek ORAZ wyjątkowym położeniu ósemki-„zaklinowaniu się” jej o tył zęba siódmego- (dokładniejszych wyjaśnień udzieli lekarz na podstawie pantomogramu). Po wygojeniu się rany po ósemce, ząb siódmy może wymagać odbudowy zachowawczej (plomba) lub protetycznej (koronka). Powikłanie spotykane rzadko.
 • Krwiak w ranie pooperacyjnej i w okolicznych tkankach miękkich- właściwie nie jest to powikłanie a niepożądany (ale trudny do uniknięcia) efekt zabiegu. Im dłużej trwa zabieg tym krwiak z reguły jest większy. Pacjent obiera to poprzez większe spuchnięcie policzka. Sprawa może być łagodzona przez stosowanie okładów z lodu. Aby nie doszło do zropienia krwiaka zalecamy po zabiegu antybiotyk przez cały okres pooperacyjny do zdjęcia szwów. Stan spotykany często.
 • Zropienie rany lub okolicznych tkanek. W stanie tym dochodzi do wtórnej infekcji rany i wytworzenia się zbiornika z ropą w samej ranie lub jej pobliżu. Zbiornik ten należy opróżnić, wypłukać i zdrenować. Przyczyny tego stanu to zaburzenia ogólnej odporności pacjenta w przebiegu różnych chorób przewlekłych (cukrzyca) lub niestosowanie się do naszych zaleceń (zła higiena jamy ustnej, nieprzyjmowanie antybiotyku). Stan spotykany bardzo rzadko.
 • Rozejście się szwów- opóźnione gojenie, „suchy zębodół”. Sprawa objawia się bólem samoistnym w 3-4 dobie po zabiegu. Ból jest uciążliwy i trwa około tygodnia. Rana wymaga specjalnej pielęgnacji (opatrunku). Przyczyny najczęściej to zła higiena jamy ustnej i zbyt silne płukanie jamy ustnej tuż po zabiegu.
 • Podrażnienie- pareza nerwu zębodołowego dolnego lub językowego (w wyniku usuwania dolnej ósemki). Stan polega na niepożądanym wzbudzeniu, podrażnieniu (od urazu operacyjnego, drgań wiertarki) nerwów czuciowo unerwiających dolne zęby i tkanki (w tym język) do połowy po stronie operowanej. Pareza objawia się zdrętwieniem dolnej wargi do połowy po stronie operowanej lub zdrętwieniem części języka po stronie operowanej. Jest to stan przewlekły- (może trwać do 6 miesięcy po zabiegu) zazwyczaj przemijający. Nie ma lekarstwa na ten stan-nerw musi się sam zregenerować. Można podawać domięśniowo witaminy z grupy B lub stosować lasery biostymulacyjne jednak są to metody tylko wspomagające proces regeneracji nerwów. Prawdopodobieństwo wystąpienie parezy jest większe im głębiej w kości znajduje się ósemka. W praktyce powikłanie spotyka się bardzo rzadko- w około 2-3 % przypadków.
 • Odległe stany zapalne. W okresie 4-6 tygodni po zabiegu mogą wystąpić stany zapalne w okolicy zagojonej rany operacyjnej. Jest to najczęściej spowodowane zaleganiem resztek pokarmowych w okolicy blizny pooperacyjnej. Blizna ma z reguły nieregularny, pofałdowany kształt. W okolicy blizny bardzo łatwo dochodzi do zalegania resztek pokarmowych, jeżeli pacjent temu nie przeciwdziała (poprzez zachowywanie idealnej higieny w tym miejscu) dochodzi do miejscowego stanu zapalnego, który przypomina w swoim przebiegu pierwsze dni po zabiegu. Leczenie tego zapalenia polega na chirurgicznym oczyszczeniu blizny i podaniu antybiotyku
Ile czasu musi minąć pomiędzy usuwaniem poszczególnych ósemek?

Kwestię tę można ująć w dwojaki sposób. Tradycyjne podeście jest takie że na jednej wizycie usuwa się jedną ósemkę. W takim przypadku okres gojenia to ok. 7-10 dni a konieczna przerwa pomiędzy zabiegami to około 4 tygodnie. W indywidualnych przypadkach, przy braku przeciwwskazań, lekarz może zaproponować usunięcie dwóch zębów jednocześnie podczas jednej wizyty. W ten sposób można usuwać górną i dolną ósemkę po JEDNEJ STRONIE. W takiej sytuacji dni obrzmienie policzka jest większe niż po usunięciu jednego zęba ale czas trwania całości leczenia (czyli czas potrzebny na usunięcie wszystkich ósemek) znacząco się skraca. Odstęp pomiędzy dwoma zabiegami (dwa razy po dwie ósemki) wynosi około 6 tygodni.

Pracuje/ uczę się zagranicą (lub poza Warszawą w Polsce) i bywam tu okazjonalnie, przed krótki czas ( np.: urlop, wakacje). Jak długo muszę być na miejscu po zabiegu? Usunięcie ósemki jest jednym z poważniejszych zabiegów chirurgii stomatologicznej i nie powinno się go przeprowadzać w pośpiechu. Bezpieczeństwo pacjenta zależy od porządnej diagnostyki, techniki przeprowadzenia zabiegu oraz niezakłóconego okresu pooperacyjnego. Z tego punktu widzenia optymalne jest aby pacjent przebywał na miejscu minimum dobę przed zabiegiem oraz siedem dni po zabiegu.

Obserwuje że moje zęby z przodu szczęki krzywią się (przesuwają się). Czy złe położenie ósemek ma z tym związek?

Przemieszczanie się zębów to objaw wady zgryzu. Wada taka może ale nie musi być spowodowana źle położonymi ósemkami. Źle położenie ósemek to z reguły tylko czynnik sprzyjający wadzie zgryzu. Rzadko jednak jest t czynnik dominujący czy decydujący. W każdym razie nie ma można dać gwarancji że przemieszczanie zębów zatrzyma się po usunięciu ósemek. Po konkretne informacje sugerujemy zwrócić się do specjalisty ortodonty. Czy są możliwe inne metody znieczulenia do usuwania ósemek? Tak, można pacjenta poddać działaniu sedacji lub znieczulic pacjenta ogólnie (narkoza).

Jakie koszty wiążą się z zabiegiem usuwania ósemki? Czy można usunąć ósemki w narkozie w ramach NFZ?

W NZOZ Extradent oferujemy jedynie komercyjne operacyjne usunięcie zatrzymanej ósemki, wykonywane w najnowszej technice piezosurgery kosztuje od 700 do 2000 zł. Zwykłe usunięcie ósemki kosztuje od 360 do 860 zł

Cena zabiegu usuwania ósemek w znieczuleniu ogólnym jest określana indywidualnie dla każdego pacjenta- zależy bowiem ona od CZASU TRWANIA zabiegu.

Dawkowanie leków:

 • ANTYBIOTYKI:
 • AUGMENTIN 1 TABLETKA CO 12 GODZIN PRZEZ 7 DNI
 • AMOKSIKLAV 1 TABLETKA CO 12 GODZIN PRZEZ 7 DNI
 • CLINDAMYCIN MIP 600 mg 1 TABLETKA CO 12 GODZIN PRZEZ 6 DNI
LEK PRZECIWBÓLOWY: AULIN 1 TABLETKA CO 8 GODZIN