Czy usunięcie ósemki boli. Na czym polega zabieg usunięcia ósemek. Jakie są możliwe powikłania po zabiegu usunięcia ósemki. Czy muszę jakoś specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Jakie zalecenia dostanę od lekarza po przeprowadzeniu zabiegu. Czy usuwanie ósemek jest bezpieczne.
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (zastrzyk ze środkiem znieczulającym w dziąsło). Znieczulenie jest skuteczne to znaczy, że pacjent NIE ODCZUWA OSTREGO, ŻYWEGO BÓLU podczas zabiegu. Jednakże nie oznacza to zupełnego braku odczuwania żadnych wrażeń. Pacjent podczas zabiegu czuje – i jest to całkowicie normalne:
Każdy pacjent przygotowujący się do usuwania ósemek MUSI mieć wykonane zdjęcie rtg – PANTOMOGRAM. Jest to specjalne prześwietlenie rentgenowskie pokazujące obie szczęki jednocześnie (w tym położenie w kości wszystkich ósemek). NZOZ Extradent dysponuje bardzo nowoczesnym, dokładnym i bezpiecznym sprzętem rentgenowskim i dlatego zalecamy naszym pacjentom wykonanie zdjęcia PANTOMOGRAM na miejscu. Jest możliwe wykonanie zdjęcia w innej placówce POD WARUNKIEM ŻE BĘDZIE ONO CZYTELNE.
W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów NZOZ Extradent prosi P.T Pacjentów o szczepienie się przed usuwaniem ósemek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (czyli przeciw tzw żółtaczce wszczepiennej). O dokładniejsze informacje w tej sprawie sugerujemy zwrócić się do własnego lekarza rodzinnego. W skrócie: szczepienie to składa się z 3 dawek podawanych według schematu 0-1-6. Oznacza to że dawki są podawane w chwili zero potem po jednym miesiącu i w końcu po sześciu miesiącach. Po przyjęciu dwóch pierwszych dawek pacjent jest na tyle odporny że można operować. Przychodząc do przychodni na sam zabieg prosimy mieć ze sobą pisemne potwierdzenie przebycia szczepienia. Jeżeli pacjent był uprzednio szczepiony (do 10 lat wstecz) prosimy o wykonanie badania poziomu przeciwciał we krwi i przyniesienie ze sobą wyniku badania.
Poza tym, u zdrowego ogólnie pacjenta (nie przyjmującego na stałe żadnych leków) nie ma konieczności przeprowadzania jakiś szczególnych przygotowań. P.T Pacjentki proszone są jedynie o zapisywanie się na zabiegi w korelacji z cyklem miesiączkowym (nie można operować dwa dni przed miesiączką i w pierwszych dwóch dniach miesiączki).
Każdy pacjent z chorobami przewlekłymi jest oceniany i kwalifikowany indywidualnie mając pod uwagę stan ogólny, przyjmowane leki, specjalne zalecenia własnego lekarza prowadzącego. Czasami może być konieczne wykonanie dodatkowych badań krwi. W sposób szczególny dotyczy to pacjentów przyjmujących leki rozrzedzające krew.
O ile nie ma szczególnych, wyjątkowych wskazań klinicznych staramy się nie przeprowadzać zabiegów dłutowania ósemek w czasie ciąży.
Na czym polega zabieg usunięcia ósemek?Jeżeli ząb ósmy jest widoczny całkowicie w jamie ustnej to zabieg może ograniczyć się do podważenia i wyciągnięcia zęba z kości szczęki lub żuchwy. Zabieg w taki przypadku trwać może nawet około 10 -15 minut.
Jeżeli ząb jest częściowo widoczny lub NIEWIDOCZNY w jakie ustnej należy przeprowadzić zabieg zwany dłutowaniem. Średni czas trwania zabiegu to 30-40 minut (w razie trudnego położenia zęba nawet do 90 minut)
Zabieg zaczyna się od znieczulenia miejscowego. Zazwyczaj oznacza to DWUKROTNE ukłucie cienką igłą. Przy usuwaniu dolnych zębów należy odczekać 5-10 minut aby znieczulenie zaczęło dobrze działać. Przy górnych ósemkach prawie natychmiast po zastrzyku można zaczynać zabieg. Lekarz nacina dziąsło w okolicy ostatniego tylnego zęba trzonowego. Odkrywa kość leżącą pod dziąsłem i za pomocą wiertarki usuwa cześć kości leżącą ponad schowaną w kości ósemką.
Ósemka następnie może być podzielona wiertłem na dwie, trzy części i usunięta w kawałkach. Zabieg kończy założenie na siedem dni szwów.
Co się dzieje po zabiegu? Na co muszę się przygotować?Dłutowanie zazwyczaj oznacza spory uraz operacyjny dla tkanek miękkich (skóry, mięśni, dziąseł, kości) okolicy twarzy. Najbardziej dokuczliwe dla pacjenta jest to że pojawia się obrzęk tkanek (spuchnięcie policzka). Czasami jest on duży i powoduje znaczącą asymetrie twarzy. Oprócz tego pacjent może doświadczyć: ograniczenia ruchomości szczęk (trudne zamykanie i otwieranie), podkrwawiania z rany, bólu gardła przy połykaniu (po stronie operowanej), trudności w wyraźnym mówieniu. Problemy te trwają zwykle 2-3 dni. Ale czasami wycofują się wolniej i trwają nawet do zdjęcia szwów w siódmym dniu od zabiegu.
Ból samoistny rany po zabiegu z reguły nie jest największym problemem. Można go skutecznie kontrolować za pomocą zalecanych pacjentom silnych leków przeciwbólowych.
Jakie lekarz da mi zalecenia po zabiegu? Zalecenia dla pacjentów po usuwaniu ósemek są następujące:Czy usuwanie ósemek jest bezpieczne? Jakie są możliwe powikłania?
Tak, usuwanie ósemek jest to dla lekarzy NZOZ Extradent całkowicie rutynowym i bardzo często przeprowadzanym zabiegiem. Jednakże podczas i po dłutowaniu, jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej mogą zdarzyć się problemy i powikłania. I tak w naszej praktyce spotykamy:Kwestię tę można ująć w dwojaki sposób. Tradycyjne podeście jest takie że na jednej wizycie usuwa się jedną ósemkę. W takim przypadku okres gojenia to ok. 7-10 dni a konieczna przerwa pomiędzy zabiegami to około 4 tygodnie. W indywidualnych przypadkach, przy braku przeciwwskazań, lekarz może zaproponować usunięcie dwóch zębów jednocześnie podczas jednej wizyty. W ten sposób można usuwać górną i dolną ósemkę po JEDNEJ STRONIE. W takiej sytuacji dni obrzmienie policzka jest większe niż po usunięciu jednego zęba ale czas trwania całości leczenia (czyli czas potrzebny na usunięcie wszystkich ósemek) znacząco się skraca. Odstęp pomiędzy dwoma zabiegami (dwa razy po dwie ósemki) wynosi około 6 tygodni.
Pracuje/ uczę się zagranicą (lub poza Warszawą w Polsce) i bywam tu okazjonalnie, przed krótki czas ( np.: urlop, wakacje). Jak długo muszę być na miejscu po zabiegu? Usunięcie ósemki jest jednym z poważniejszych zabiegów chirurgii stomatologicznej i nie powinno się go przeprowadzać w pośpiechu. Bezpieczeństwo pacjenta zależy od porządnej diagnostyki, techniki przeprowadzenia zabiegu oraz niezakłóconego okresu pooperacyjnego. Z tego punktu widzenia optymalne jest aby pacjent przebywał na miejscu minimum dobę przed zabiegiem oraz siedem dni po zabiegu.Obserwuje że moje zęby z przodu szczęki krzywią się (przesuwają się). Czy złe położenie ósemek ma z tym związek?
Przemieszczanie się zębów to objaw wady zgryzu. Wada taka może ale nie musi być spowodowana źle położonymi ósemkami. Źle położenie ósemek to z reguły tylko czynnik sprzyjający wadzie zgryzu. Rzadko jednak jest t czynnik dominujący czy decydujący. W każdym razie nie ma można dać gwarancji że przemieszczanie zębów zatrzyma się po usunięciu ósemek. Po konkretne informacje sugerujemy zwrócić się do specjalisty ortodonty. Czy są możliwe inne metody znieczulenia do usuwania ósemek? Tak, można pacjenta poddać działaniu sedacji lub znieczulic pacjenta ogólnie (narkoza).Jakie koszty wiążą się z zabiegiem usuwania ósemki? Czy można usunąć ósemki w narkozie w ramach NFZ?
W NZOZ Extradent oferujemy jedynie komercyjne operacyjne usunięcie zatrzymanej ósemki, wykonywane w najnowszej technice piezosurgery kosztuje od 700 do 2000 zł. Zwykłe usunięcie ósemki kosztuje od 360 do 860 zł
Cena zabiegu usuwania ósemek w znieczuleniu ogólnym jest określana indywidualnie dla każdego pacjenta- zależy bowiem ona od CZASU TRWANIA zabiegu.
Dawkowanie leków: