Dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia prowadzona przez ortodontę (lekarz specjalista w tej dziedzinie) wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Twoja pierwsza wizyta u otrodonty

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?

Pierwsza konsultacja Twojego dziecka powinna się odbyć w 6 – 7 roku życia, gdyż wtedy rozpoczynają się intensywne zmiany w narządzie żucia. Kolejna konsultacja zalecana jest w wieku 8-9 lat. Podaczs tej wizyty wykonywana jest diagnstyka radiologiczna, mająca na celu ocenę położenia zębów i zawiązków. W przypadku, gdy Twoje dziecko przedwcześnie straciło zęby, oddycha przez usta bądź ma jakieś nawyki (np. ssie palec) – konsultacja zalecana jest wcześniej. Takie patologiczne czynności mogą doprowadzić do wystąpienia lub nasilenia już występującej wady zgryzu.

Twoja pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem rozmowę na temat przyczyny zgłoszenia się do gabinetu i oczekiwań związanych z ewentualnym leczeniem ortodontycznym.

W celu ustalenia wstępnego rozpoznania i przedstawienia planu leczenia ortodontycznego:

 1. Zbierzemy dane obejmujące Twoją historię medyczną / stomatologiczną.
 2. Przeprowadzimy badanie kliniczne (lekarz obejrzy Twoje zęby oraz rysy twarzy).
 3. Przeprowadzimy badanie radiologiczne (wykonamy zdjęcie pantomograficzne, ewentualnie zębowe) i skierujemy Cię na zdjęcie boczne czaszki.
 4. Wykonamy zdjęcia fotograficzne Twojej twarzy, uśmiechu oraz zębów.
 5. Pobierzemy wyciski szczęki i żuchwy w celu wykonania modeli gipsowych.

Ważne:

- Przed wizytą obejrzyj w lusterku swój uśmiech i zastanów się co chciałbyś w nim zmienić. Przygotowując się do rozmowy z lekarzem pomożesz mu w sprostaniu Twoim oczekiwaniom.

- Jeśli zostały już wykonane jakieś badania radiologiczne np. zdjęcia rtg, tomografia itp. prosimy abyś zabrał je ze sobą.

Konsultacja

Na tej wizycie lekarz oceni informacje i omówi leczenie w szczegółach pod względem sprzętu, czasu i kosztów. Każdy plan leczenia przygotowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, pacjent jest konsultowany ze specjalistami z innych dziedzin. Podczas wizyty pacjent otrzyma na piśmie informacje dotyczące:

 • diagnozy,
 • celu leczenia,
 • możliwych do zastosowania metod leczenia i przybliżony czas leczenia,
 • rokowania,
 • ryzyka leczenia,
 • kosztu.

Po zaakceptowaniu przez Pacjenta planu leczenia zostanie ustalony termin kolejnej wizyty podczas której rozpoczniemy właściwe leczenie ortodontyczne.

Regularne spotkania

Po pierwszej wizycie, Pacjent powinien pojawiać się na wizytach w regularnych odstępach czasu, począwszy od czterech do ośmiu tygodni. Spotkania będą trwać średnio od kilku minut do pół godziny. W przypadku gdy dotrzymanie terminu jest niemożliwe, prosimy o poiformowanie o tym gabinetu jak najszybciej celem ułatwienia dobrania nowego terminu. Podczas kolejnych wizyt będziemy również wykonywać zdjęcia fotograficzne, aby Pacjent mógł ocenić postępy leczenia ortodontycznego. Przed zakończeniem leczenia ortodontycznego zostanie wykonany pantomogram, aby lekarz mógł ocenić równoległość korzeni- czynnika kluczowego dla utrzymania długotrwałego efektu leczenia.

Na ostatniej wizycie kończącej aktywną fazę leczenia (dotyczy aparatów stałych):

 • zostanie zdjęty aparat,
 • zakładana jest retencja w łuku dolnym (żuchwa),
 • pobierane są wyciski w celu wykonania końcowych modeli gipsowych, aparatu retencyjnego w łuku górnym (szczęka);
 • przeprowadzana jest fluoryzacja,
 • wykonywane są zdjęcia fotograficzne.

Po tej wizycie Pacjent będzie się do nas zgłaszał w określonych odstępach czasowych w celu oceny i ew. modyfikacji retencji leczenia ortodontycznego.

Aparaty Ortodontyczne

Ruchome aparaty ortodontyczne

Aparaty stosowane w okresie wzrostu młodego Pacjenta mające na celu leczenie dysproporcji w budowie kości szczęk. Pośrednio wpływają na położenie zębów. Ich skuteczność w leczeniu w dużej mierze zależy od współpracy Pacjenta. W zależności od stopnia nasilenia wady należy użytkować tego typu aparaty około 12-14 godz./dobę. Aparaty ruchome są często stosowane jako pierwszy etap w leczeniu ortodontycznym.

Stałe aparaty ortodontyczne

Aparaty stałe stosowane są w okresie uzębienia mieszanego i stałego. Jak sama nazwa wskazuje, elementy aparatu (zamki, kaniule, pierścienie) są na stałe zamocowane do zębów, przez co nie wymagają tak dużej współpracy pacjenta.

W zależności od miejsca przyklejania elementów aparatu dzielimy je na:
 • wargowe (zewnętrzne)
 • językowe (wewnętrzne)
Ze względu na materiał wyróżniamy:
 • aparaty porcelanowe: zamki są koloru mlecznego, nieprzezierne, mniej widoczne od metalowych, mogą się odbarwić w niewielkim stopniu.
 • aparaty metalowe: zamki są widoczne na zębach, jednakże są najbardziej odporne na odkształcenia i najłatwiej jest podczas leczenia utrzymać prawidłową higienę.
 • aparaty kryształowe: zamki są przezroczyste i najmniej widoczne
Inne aparaty stałe są stosowane dodatkowo podczas leczenia. Wyróżniamy m.in:
 • łuk podniebienny/językowy aparat Nance’a
 • aparat do szybkiego rozszerzania szczęki

Aparaty retencyjne

Aparaty stosowane po zakończeniu aktywnej fazy leczenia aparatami stałymi i mają na celu utrwalić efekty leczenia tymi aparatami.

W przypadku konieczności wykonania/ wymiany uzupełnień protetycznych mogą one w określonych przypadkach stanowić aparat retencyjny powierzchni językowej zębów przednich)

Higiena jamy ustnej i dieta podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego.

 1. Zaleca się wzmożoną higienę jamy ustnej, w tym mycie zębów po każdym posiłku.
 2. Używaj pasty z fluorem.
 3. Zaleca się stosowanie wyciorków, szczoteczek jednopęczkowych, płynów do płukania jamy ustnej, aby zapobiec wystąpieniu odbarwieniom wokół zamków oraz próchnicy.
 4. Unikaj twardych szczoteczek.
 5. Szczotkuj język, gdyż zbiera się na nim dużo osadu.
 6. Staraj się mieć zawsze przy sobie zestaw podróżny (szczotka do zębów, pasta, nić, płyn).
 7. Zabrania się:
 • żucia gum,
 • spożywania pokarmów ciągnących się, mogących oblepiać zamki,
 • spożywania pokarmów twardych np. sucharów, marchwi.